Anasayfa / KOOPERATİFÇİLİK / ORTAKLIK SENEDİ NEDİR?

ORTAKLIK SENEDİ NEDİR?

ORTAKLIK SENEDİ NEDİR?

Ortaklık Senedi, kooperatif ortaklarının ve kooperatif ilişkilerinin gösterildiği bir belge olarak önem taşır. Her ortağın üyelik haklarının, ada yazılı ortaklık senedi ile temsil olunması şarttır.

Bu senede, kooperatifin unvanı, sahibinin adı ve soyadı, iş ve konut adresi, kooperatife girdiği ve çıktığı tarihler yazılır. Bu hususlar, senet sahibi ile kooperatifi temsile yetkili kimseler tarafından imzalanır. Ayrıca, ortağın kooperatife yatırdığı ve kooperatiften çektiği paralar da senede yazılır. Ödemelerin yetkililerce imzalanması halinde bu senet makbuz hükmünde olur. Ancak, kıymetli evrak niteliği taşımaz, ispat belgesi hükmündedir. Yine ortaklık payı, ortaklık senedinde gösterilir.

KOOPERATİFE SONRADAN RECEK ORTAKLARDAN FARK ALINABİR Mİ?

Sonradan ortaklığa kabul edilenlerden, ortakların o tarihe kadar ödemiş olduğu tutar alınır, bunun dışında ayrıca bir fark alınmasında yasal bir engel bulunmamaktadır. Devir yoluyla ortaklığa alınanlar hariç olmak üzere, daha sonra ortaklığa kabul edileceklerden bir fark alınması, genel kurul kararı ile mümkün bulunmaktadır. Yönetim kurulu bu konuda yetkili değildir. Devir alma ve miras yoluyla ortak olanlardan genel kurul kararıyla bile olsa fark alınması bu şekilde ortak olanlar devreden ya da ölen kimsenin ortaklığını devam ettiğinden mümkün değildir.

 

 

Hakkında admin

Check Also

AHİLİK VE KOOPERATİFÇİLİK / Abdullah ÇAVUŞ/Anadolu Ahileri Kadın Kooperatifleri Birliği Genel Koordinatörü-02.11.2023

AHİLİK VE KOOPERATİFÇİLİK Abdullah ÇAVUŞ/Anadolu Ahileri Kadın Kooperatifleri Birliği Genel Koordinatörü (02.11.2023) KOOPERATİF; “ortak ekonomik, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×