Anasayfa / KOOPERATİFÇİLİK / KOOPERATİFLERDE ORTAKLIK PAYI SIK SORULAN SORULAR

KOOPERATİFLERDE ORTAKLIK PAYI SIK SORULAN SORULAR

Ortaklık Payı Nedir? Bir Ortak En Fazla Kaç Pay Taahhüt Edebilir?

Kooperatife giren her şahıstan en az bir ortaklık payı alınması gerekir. Bir ortaklık payının değeri 100 TL’dir. Kooperatife giren ortaklar en çok 5000 pay taahhüt edebilirler. Kanunda sınırlandırılan 5000 ortaklık payını aşmamak kaydıyla ana sözleşme, en yüksek haddi tespit ederek bir ortak tarafından bu had dahilinde birden fazla ortaklık payı alınmasına izin verebilir. Kooperatifler üst kuruluşuna iştirak edenler ise en az 50 pay taahhüt ederler. Birkaç pay bir ortaklık senedinde gösterilebilir.

Ortaklık Payı Adedi Oy Hakkını Etkiler Mi?

Sahip olduğu ortaklık payı ne olursa olsun her ortak genel kurulda yalnız bir oya sahiptir.

Bir Paya Birden Fazla Ortak Sahip Olabilir Mi?

Esas itibariyle bir ortağın en az bir ortaklık payı alması zorunlu bulunmakla birlikte, bir paya birden fazla şahsın sahip olması halinde sermaye payı kooperatife karşı bölünemeyeceğinden hissedarlar aralarından seçebilecekleri ortak bir temsilci aracılığıyla ortaklık haklarını kullanabileceklerdir.

Bir paya birlikte sahip olan şahısların aralarında yapmış oldukları anlaşmalar kooperatifi bağlamazken, bu durumdaki kişiler müşterek bir temsilci tayin etmedikleri takdirde kooperatif tarafından bunlardan birine yapılacak tebliğ hepsi hakkında geçerli olacaktır.

Kooperatifteki Payını Devreden Ortaktan Devir İşlemi Nedeniyle Herhangi Bir Bedel Alınabilir Mi?

Payını devretmek suretiyle kooperatiften ayrılan ortaklardan bu devir işlemi nedeniyle herhangi bir fark veya ücret alınması yasal değildir. Bu durum, kooperatifçiliğin esaslarından olan serbest giriş çıkış ilkesine aykırılık teşkil etmektedir.

Abdullah ÇAVUŞ

Hakkında admin

Check Also

SMMM’LERE YEŞİL PASAPORT TALEBİ VE VİZYONERLİK TARTIŞMALARI / Abdullah ÇAVUŞ-SMMM

SMMM’LERE YEŞİL PASAPORT TALEBİ VE VİZYONERLİK TARTIŞMALARI Abdullah ÇAVUŞ/SMMM Son Oda Meclisi toplantısında Yeşil Pasaport …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×