Anasayfa / Manşet / AN-MES-BİR 22. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE YAPTIĞIM KONUŞMA/ABDULLAH ÇAVUŞ/AN-MES-BİR KURUCUSU VE ESKİ BAŞKANI

AN-MES-BİR 22. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE YAPTIĞIM KONUŞMA/ABDULLAH ÇAVUŞ/AN-MES-BİR KURUCUSU VE ESKİ BAŞKANI

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM

DEĞERLİ KURUCULARIMIZ

DEĞERLİ BAŞKANLARIMIZ

DERNEĞİMİZİN 22 KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ SEBEBİYLE DÜZENLENMİŞ OLAN BU YEMEKTEN DOLAYI DERNEK YÖNETİMİNİ KUTLAYARAK SÖZLERİME BAŞLAMAK İSTİYORUM.

BU ETKİNLİK İLE VEFANIN ÖNEMİNİ ORTAYA KOYDUKLARI GİBİ OT KÖKÜN ÜZERİNE BÜYÜR SÖZÜNDEN HAREKETLE DERNEĞİMİZİN KÖKLERİ KONUSUNDA GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZI BİLGİLENDİRMEK SURETİYLE GELECEĞE YÖN VERME ANLAMINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR ETKİNLİĞE İMZA ATILMAKTADIR.

BU VESİLE İLE DERNEK KURUCULARIMIZA, ESKİ DERNEK BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLERİMİZE ODA YÖNETİMİNDE GÖREV ALMIŞ BAŞKAN VE ÜYELERİMİZE VE SON OLARAK BUGÜNE KADAR DERNEK YÖNETİM KURULLARINDA GÖREV ALMIŞ TÜM MESLEKTAŞLARIMIZA EMEKLERİNDEN VE HİZMETLERİNDEN DOLAYI ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM.

KEZA FANİ DÜNYADAN AYRILMIŞ OLAN RAHMET Lİ ALİ ABANOZ, RECEP TEKİN ACET, SELÇUK ÇAMOĞLU, YAVUZ ÖBEKÇİ, TURGUT CANBOLAT VE İSMİNİ HATIRLAYAMADIĞIM TÜM MESLEKTAŞLARIMI RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM.

DEMOKRASİLERİN ÖTEDEN BERİ VAR OLAN YASAMA YÜRÜTME VE YARGI GİBİ 3 TEMEL GÜÇ UNSURUNA SON YILLARDA 4. OLARAK BASIN VE 5. OLARAK TA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DAHİL OLMUŞTUR.

KAMU KURUMU NİTELİĞİNDE BİR KURULUŞ OMA VASFI ANAYASAMIZ TARAFINDAN VERİLMİŞ OLAN MESLEK ODALARINDA MESLEKİ SİYASET DIŞINDA GÜNLÜK SİYASET OLMAMASI GEREKTİĞİNE İNANDIĞIMIZI HEPİMİZ SÖYLESEK TE UYGULAMADA BUNU BAŞARMAK MÜMKÜN OLMAMIŞTIR.

ÜLKEMİZ SİYASİ YELPAZESİNDE KENDİSİNİ MERKEZ VE MERKEZİN SAĞINDA GÖREN MESLEK MENSUPLARI MESLEK ODASI SEÇİMLERİNE ÖTEDEN BERİ “MESLEKTE BİRLİK GRUPLARI” UNVANI ADI ALTINDA GİRMEKTEDİRLER.

BU GRUPLAR, ZAMAN İÇERİSİNDE MESLEKTE BİRLİK DERNEKLERİ ÇATISINI OLUŞTURMAK SURETİYLE, KENDİ ARALARINDA İLETİŞİMİ DAİM KILMANIN YANISIRA, MESLEKİ TECRÜBE VE BİRİKİMLERİNİ EĞİTİMLER VE SEMİNERLER YANINDA ÇIKARMIŞ OLDUKLARI YAYINLAR VASITASIYLA BİRBİRLERİ İLE PAYLAŞMAK SURETİYLE ÖNEMLİ BİR MESLEKİ DAYANIŞMA ÖRNEĞİ GÖSTERMİŞLERDİR.

BU TÜR DERNEK ÖRGÜTLENMESİNİN ÜLKE GENELİNDEKİ İLKİ ANKARA SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER DERNEĞİ (AN-MES-BİR) 1997 YILINDA KURULMUŞTUR.

DERNEK 11 SORUMLULUK SAHİBİ MESLEKTAŞIMIZ TARAFINDAN KURULMUŞ OLUP DERNEĞİN TÜZÜĞÜ ABDULLAH ÇAVUŞ TARAFINDAN KALEME ALINMIŞTIR.

BUGÜNE KADAR DERNEKTE 12 AYRI MESLEKTAŞIMIZ BAŞKANLIK GÖREVİNDE BULUNMUŞTUR.

2000-2002 YILLARI RASINDA ASMMMO YÖNETİMİ MESLEKTE BİRLİK GRUBUNUN YÖNETİMİNE GEÇMİŞ OLUP, 5 YÖNETİM 5 DİSİPLİN 3 DENETİM KURULU ÜYESİ ARKADAŞIMIZ BURADA BAŞARIYLA GÖREV YAPMIŞLARDIR.

BİLMEYENLER İÇİN SÖYLEMEK GEREKİRSE BUGÜN İNCEKTE YAPILAN TÜRMOB BİNASININ ARSASI VE MALTEPEDEKİ ÇOK SAYIDA DAİRE ASMMMO ÜYELERİNE KAZANDIRILMIŞTIR.

NİSPİ TEMSİL SONRASI İSE BİR DÖNEM 5 KİŞİLİK YÖNETİM KURULU ÇOĞUNLUĞU BİZE GEÇMİŞ İKİ DÖNEM İSE 4 KİŞİ ÇIKARMAK SURETİYLE ANA MUHALEFET GÖREVİ BİZE VERİLMİŞTİR.

DERNEĞİMİZİN 22 YILLIK VARLIK SÜRECİNDE YÖNETİM, DENETİM KURULLARI VE HAYSİYET DİVANINDA ONLARCA ARKADAŞIMIZ SORUMLULUK ALMIŞTIR.

KEZA KADIN KOLLARIMIZ VE GENÇLİK KOLLARI İLE İLÇE TEMSİLCİLİKLERİMİZDE ONLARCA MESLEKTAŞIMIZ SORUMLULUK ALMIŞ VE MESAİ SARF ETMİŞLERDİR.

BİRÇOK CEFAKAR VE VEFAKAR ARKADAŞIMIZ BU YILLAR İÇİNDE HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTUR.

BU SÜREÇLER İÇERİSİNDE ÇOK GÜZEL DOSTLUKLAR KURULMUŞ SEVİNÇLER PAYLAŞILARAK ÇOĞALTILMIŞ HÜZÜNLER VE SIKINTILAR İSE PAYLAŞILARAK AZALTILMIŞTIR.

DERNEK ÜYELERİMİZ;

1-TEKLİFSİZ TENKİT YAPMAYAN

2-YAPICI ELEŞTİRİYİ ÖNEMSEYEN

3-MESLEKİ ETİK DEĞERLERE ÖNEM VEREN

4-MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİ KİŞİSEL HAYATINDA VE MESLEKİ YAŞANTISINDA YAŞAM FELSEFESİ HALİNE GETİRMİŞ

5-RAKİBİNİ VEYA KARŞI FİKİRDEKİ MESLEKTAŞINI ÖTEKELİŞTİRMEYEN

6-EMPATİ VE HOŞGÖRÜNÜN ÖNEMİNE İNANMIŞ OLAN

7-TÜM FARKLILIKLARIMIZIN ZENGİNLİK OLDUĞUNA İNANAN VE HEP BİRLİKTE BÜYÜK TÜRKİYENİN MÜMKÜN OLABİLECEĞİNE İNANAN

8-ÇAĞDAŞ VE DEMOKRATİK TÜM KAZANIMLARA SAHİP ÇIKAN VE DAHA İLERİYE TAŞIMAYI HEDEF EDİNEN

9-MESLEĞİN SORUNLARININ TOPLUMSAL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDEN GEÇTİĞİNE

İNANAN İNSANLARDAN OLUŞMUŞTUR.

VE BU İNSANLARIN OLUŞTURDUĞU DERNEĞİMİZDE BAZI ETİK İLKELER VARDI.

BUNLAR;

1-TECRÜBEYE, KIDEME VE HİZMET VERENLERE SAYGI

2-MESLEK BÜYÜKLERİNE HÜRMET

3-MESLEKTEKİ GENÇLERE SAYGI VE HOŞGÖRÜ

4- KÖTÜ DAVRANIŞLARI MEN ETMEK, İYİ DAVRANIŞLARI TAVSİYE ETMEK

5- HER TÜRLÜ ÖNEMLİ KARARLAR ÖNCESİNDE İSTİŞARE ETMEK

6-ŞEFFAFLIK, AÇIKLIK, DOĞRULUK, DÜRÜSTLÜK

7-GÖREV ALINMAZ VERİLİR SÖZÜNDEN HAREKETLE “LİYAKAT İLKESİ”NE OLAN İNAÇ

8-HALKA HİZMET HAKKA HİZMETTİR İNANCI

9-MAKAMLARIN KOLTUK HIRSININ TATMİN YERİ DEĞİL, HİZMET MAKAMI

OLDUĞUNA OLAN İNANÇ OLARAK SIRALAMIŞTIK.

ZAMANLA BU İNANÇ, İLKE VE ETİK DEĞERLER BİZLERİ MESLEKTE BİRLİK GRUPLARI ÇATISI ALTINDA BÜYÜK BİR AİLE YAPTI.

HATTA İL DERNEKLERİ BİR ARAYA GELDİ VE TÜRKİYE MESLEKTE BİRLİK FEDERASYONUNU KURMA BAŞARISINI DA GÖSTERDİK.

AMA NE ZAMANKİ NİSPİ TEMSİL ÇIKTI VE ARKADAŞLARIMIZ MAKAMLA SINANMAYA BAŞLADI İLKELERİMİZDEN KOPMALAR VE DEĞERLERİMİZDE DE YIPRANMALAR BAŞ GÖSTERMEYE BAŞLADI.

TOPLUMSAL YAPIMIZDA VAR OLAN ÇEŞİTLİ GRUPLARIN YUKARIDAKİ İLKELER ÇERÇEVESİNDE BİR ARAYA GELMESİNİ SAĞLAYAN BÜYÜK BİR KOALİSYON OLAN MESLEKTE BİRLİK MENSUBU ARKADAŞLAR, NİSPİ TEMSİLLE BİRLİKTE KOLTUK İMTİHANINA TABİ TUTULMAYA BAŞLAMIŞ VE BUNUN SONUCU KENDİ İÇERİNDE MİKRO KÜÇÜK GRUPLAŞMALAR OLUŞMUŞTUR.

VE ZAMANLA YUKARIDA ARZ EDİLEN ETİK İLKELERDEN KOPMALAR HIZLANMIŞ VE ENANİYET GÖSTEREN BAZI MESLEKTAŞLARIMIZ TARAFINDAN FARKLI DERNEKLER KURULMUŞTUR.

BUNLAR;

1-BİRLİKTE ÇALIŞMA GRUBU

2-ANKARA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER DERNEĞİ

3-SON OLARAK ANKARA MESLEKTE DAYANIŞMA GRUBU DERNEĞİ KURULMUŞTUR

BU GRUPLARIN AYRIŞMASINDAKİ TEMEL ETKENİN NİSPİ TEMSİL OLDUĞU İNANCINDAYIM.

ÇÜNKÜ NİSPİ TEMSİL ÖNCESİ KAZANMAK İÇİN%51 BAŞARI GEREKİYORDU VE BU ANCAK BİR OLMAKTAN GEÇMEKTEYDİ.

KEZA MESLEKTE BİRLİK DERNEĞİNDE UYGULANMAKTA OLAN VE ZAMAN ZAMAN İYİLEŞTİRİLMESİ YÖNÜNDE ELEŞTİRİLER VE UYARILARIMIZ OLAN ÖN SEÇİM SİSTEMİDE BU AYRIŞMAYA NEDEN OLMAKTADIR.

NİSPİ TEMSİL SADECE ANKARA İLİNDE DEĞİL BİR ÇOK İLDE BÖLÜNMELERE NEDEN OLMUŞTUR.

BUNUN SONUCU

1-BURSA İLİNDE 2 DERNEK

2-İZMİR İLİNDE 2 DERNEK

3-ADANADA 2 FARKLI GRUP

4-MANİSADA 2 FARKLI GRUP

OLUŞMUŞTUR.

ANCAK BU AYRIŞMALARIN OLDUĞU TÜM YERLERDE ODA SEÇİMLERİNİ KAYBETMİŞ DURUMDAYIZ.

BU AYRIŞMALAR SONUCU SON OLARAK TÜRMOB SEÇİMLERİNDE DE BAŞARISIZ BİR SONUÇ ALINMIŞ DURUMDADIR.

BURSA GİBİ BAZI İLLERDE BAŞARISIZLIK NEDENİ OLAN AYRIŞMADAN VAZGEÇİLMİŞ VE TEKRAR BİR ÇATI ALTINDA BULUŞMA BAŞARILMIŞTIR.

BU BAŞARISIZLIK SONUCU BAŞARISIZLIĞI BİRİLERİNİN OMZUNA YÜKLEMEK İŞİN KOLAYINA KAÇMAKTIR.

ARTIK OTURUP KURUMSAL BİR YAPI KURMAK İÇİN NELER YAPILMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA KAFA YORMAK FİKİR ÜRETMEK GEREKMEKTEDİR.

MESLEKTE BİRLİK GRUBU BUYUK BİR AİLEDİR. AİLE İÇİNDE KÜSKÜNLÜKLER KIRGINLIKLAR OLABİLİR.

BİZE DÜŞEN TOPLUMSAL VE SİYASAL GÖREV BU KIRGINLIK VE KÜSKÜNLÜKLERİ SEBEPLERİYLE BİRLİKTE ORTADAN KALDIRMAK VE BÜYÜK YIKILMAYACAK BİR KURUMSAL YAPI OLUŞTURMAKTIR.

KEZA BUNUN YANINDA TÜM ARKADAŞLARIN TEKLİFSİZ TENKİT YAPMAMALARINI BEKLİYORUZ.

ÖTE YANDAN ELEŞTİRİLERİMİZ VE ELEŞTİRİ ÜSLUBUMUZ ÖTEKİLEŞTİRİCİ DEGİL BİRLEŞTİRİCİ VE YAPICI OLMALIDIR.

BAŞARIYA ULASAN TÜM SİVİL TOPLUM HAREKETLERİNİN KURUMSALLAŞMIŞ HAREKETLER OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR.

KURUMSALLASMA EKSİKLİKLERİNDEN HAREKETLE ODA VE ÜST BİRLİK SEÇİMLERİNDE BAŞARISIZ OLMUŞ BİR GRUBUZ. KAYBETME NEDENLERİNİ BİRİLERİNİN ÜZERİNE YIKMA KOLAYCILIĞINDAN KAÇINMALIYIZ.

BİR DAHA KAYBETMEMEK ÜZERE BÜYÜK BİR KURUMSAL YAPI KURMALI VE BU YAPININ ÜST KURULUSU OLAN TÜRKİYE MESLEKTE BİRLİK FEDERASYONUNU FİKİR VE PROJE ÜRETEN, ARAŞTIRMA YAPAN, AKADEMİK DÜZEYDE PANEL VE SEMPOZYUMLAR YAPAN, MESLEKİ SORUNLARI TESPİT EDEN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÜRETEN PROAKTİF BİR YAPI HALİNE GETİRMELİYİZ.

 

ANILAN NEDENLERLE SADECE ANKARA MESLEKTE BİRLİK GRUBUNUN DEGİL, TÜRKİYE MESLEKTE BİRLİK GRUBUNUN DA YENİDEN YAPILANARAK, ŞAHISLARIN İNSİYATİFİNDEN ÇIKARILDIĞI BÜYÜK BİR KURUMSAL BİR YAPIYA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HEPİMİZ İCİN TOPLUMSAL VE SİYASAL BİR GÖREVDİR.

SON OLARAK AYRIŞMIŞ VEYA ÇEŞİTLİ TEPKİLER İLE AYRILMAK KARARI ALMIŞ TÜM ARKADAŞLARIN BU KARARLARINI “BİRLİKTE HAYIR VAR AYRILIKTA AZAP VAR” HADİSİNDEN HAREKETLE TEKRAR GÖZDEN GEÇİRMELERİNİ İSTİRHAM EDİYORUZ.

Henry Ford bir sözünde; “Bir araya gelmek, bir başlangıçtır. Bir arada bulunmak, bir gelişmedir. Beraber çalışabilmek ise başarıdır.”  Demektedir.

BU SÖZLERDEN HAREKETLE DERNEĞİMİZ ÇATISI ALTINDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDEN SİZ DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDEREK SÖZLERİME SON VERİRKEN HEPİNİZİ SAYGIYLA VE SEVGİYLE SELAMLIYORUM.

ABDULLAH ÇAVUŞ

AN-ME-SBİR

2000-2002 YILLARI BAŞKANI

Hakkında admin

Check Also

SMMM’LERE YEŞİL PASAPORT TALEBİ VE VİZYONERLİK TARTIŞMALARI / Abdullah ÇAVUŞ-SMMM

SMMM’LERE YEŞİL PASAPORT TALEBİ VE VİZYONERLİK TARTIŞMALARI Abdullah ÇAVUŞ/SMMM Son Oda Meclisi toplantısında Yeşil Pasaport …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×